Захист дітей — один з пріоритетів роботи системи БПД

Дата: 18.09.2019 08:55

Кожен член суспільства має права. Оскільки дитина є повноцінним членом суспільства, вона також має свої права, деякі особливості реалізації яких обумовлені виключно тим фактом, що її фізична та розумова незрілість потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист.

В залежності від віку дитини, законодавством передбачено різний обсяг та механізми реалізації її прав. Повноцінний та дієвий захист прав дитини є обов’язком держави.

Основним міжнародним документом, який регулює відповідне питання є Конвенція про права дитини від 20 листопада 1989 року. В українському законодавстві основними правовими документи з цього питання є Конституція України, Сімейний кодекс України, Закон України «Про охорону дитинства», Цивільний кодекс України.

Дитина - це особа віком до 18 років, тобто до досягнення нею повноліття. Малолітньою вважається дитина до досягнення нею 14 років, а неповнолітньою – у віці від 14 до 18 років.

Серед загальних прав дитини, які гарантуються міжнародним та національним законодавством, як правило, виділяють: право на життя; право на охорону здоров’я і безоплатну кваліфіковану медичну допомогу; право на безпечні умови для життя і здорового розвитку; право на ім’я та громадянство; право на рівень життя, достатній для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку; право на вільне висловлювання особистої думки, формування власних поглядів, розвиток власної суспільної активності; право на свободу совісті та релігійних переконань; право на звернення; право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності; право на освіту; право на майно та житло; право на працю та на зайняття підприємницькою діяльністю.

Поряд з правами, які мають і дорослі, діти користуються також такими правами, як: право на отримання інформації, що відповідає її віку; право на проживання в сім’ї разом з батьками або в сім’ї одного з них та право на піклування батьків; право на об’єднання в дитячі та молодіжні громадські організації.

Матеріал підготовлено в межах проекту «Я МАЮ ПРАВО!».

Більше інформації про проект «Я МАЮ ПРАВО!» - на сайті pravo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213103(єдиний контакт-центр надання безоплатної правової допомоги).