Матеріали до доповіді Управління Верховного комісара ООН з питань прав людини. Реагування на соціально-економічний вплив COVID-19

Дата: 15.05.2020 09:42

COVID-19 – це тест для суспільств, урядів та громад та людей. Це час для об’єднання і співпраці для подолання вірусу та пом’якшення наслідків, які часто є непередбачуваними, а також заходів, спрямованих на припинення поширення.  Повага до прав людини у всіх сферах, включно із економічними та соціальними правами, а також громадянськими та політичними правами, буде фундаментальною основою для успіхів у сфері охорони здоров’я.

Надзвичайні заходи:

• Уряди змушені приймати важкі рішення у зв’язку із COVID-19. Міжнародне право дозволяє вживати надзвичайні заходи у відповідь на значні виклики – але ці заходи мають бути відповідними до оціненого ризику, обов’язковими та застосовуватись у недискримінаційний спосіб. Це означає конкретну направленість та тривалість, а також не надто жорсткий підхід для захисту громадського здоров’я. У зв’язку з COVID-19, надзвичайні повноваження мають використовуватись для законних цілей у сфері громадського здоров’я та не можуть бути використані як підстави для усунення інакомислення або замовчування роботи захисників прав людини або журналістів.
  • Після завершення кризи, для Урядів буде важливо повернути життя до нормальних умов та не використовувати надзвичайні повноваження для регулювання повсякденного життя протягом невизначеного терміну. Уряди мають визнати, що відповідь на кризу має відповідати потребам різних етапів кризи.

Особи з інвалідністю

• Засоби стримування, такі як дистанціювання та самоізоляція, мають брати до уваги потреби осіб, які покладаються на підтримку інших при прийомі їжі, вдяганні, прийняті водних процедур. Держави мають вживати додаткових заходів для гарантування особам з інвалідністю постійної підтримки протягом кризи.
  • Доступ до додаткової фінансової допомоги є вирішальним для осіб з інвалідністю та членів їх родин, оскільки багато що залежить від послуг, які можуть бути призупинені, а також може статися нестача джерел для придбання продуктів харчування і ліків, або оплати їх доставки.

Люди, які перебувають під вартою та в установах

• Люди, які перебувають в установах (будинках престарілих, в’язницях, психіатричних лікарнях) є більш вразливими до інфікування. У цих закладах є високий ризик забруднення та важко досягти соціального дистанціювання. Ця ситуація має бути вирішена при подоланні кризи та реагуванні на неї.  Ситуація осіб з інвалідністю, які перебувають у цих закладах є особливо серйозною. Обмеження контактів з сім’ями може бути визнане як частина надзвичайних заходів охорони здоров’я, але як наслідок, люди з інвалідністю можуть у подальшому бути піддані зневазі та насильству.

Інформація та участь

Відповідна інформація про кризу має бути доступна для всіх людей без виключення. Це вимагає надання інформації у доступних форматах і зрозумілою мовою, а також адаптування інформації для осіб з особливими потребами, у тому числі для людей з вадами зору та слуху, а також враховуючи тих, хто має обмежену навичку читання або не вміє читати.

• Доступ до мережі Інтернет є обов’язковим для забезпечення доступу до інформації тих, хто інфікований вірусом. Уряди мають припинити будь-яке відключення від Інтернету та забезпечити якнайширший доступ до інтернет-послуг.
  • Люди мають право брати участь у прийнятті рішень, які впливають на їхнє життя.
  • Медичні працівники та відповідні експерти, включно із науковцями, мають бути готові вільно говорити та обмінюватися точною та життєво важливою інформацією, як між собою, так і публічно. Узгоджені зусилля мають бути здійснені як на міжнародному, так і національному рівнях для спростування неправдивої та недостовірної інформації, яка породжує страх та упередження.
  • Врахування перспектив, голосів та знань жінок є обов’язковим при готовності та відповіді на спалах захворювання; а також забезпечення їх представництва та керівної ролі у глобальному, регіональному та національному COVID-19 просторах, включно зі сферою політики та забезпечення послуг з охорони здоров’я.

Соціальний та економічний вплив

• Право на освіту має бути захищене у випадку закриття шкіл. Наприклад, за можливості, через он-лайн навчання. Уряди, державний та приватний сектори, міжнародні та національні організації мають обмінюватись кращими практиками з метою зменшення негативного соціально-економічного впливу кризи. Належним чином мають бути оцінені та вирішені питання безпеки та гігієни праці тих осіб, які працюють під час кризи, особливо медичних працівників. Ніхто не має відчувати себе змушеним до праці в умовах невиправданої небезпеки для здоров’я через страх втратити роботу чи оплату за неї.

Гендер

• Необхідно вживати цілеспрямовані заходи для зменшення впливу кризи на жінок. Домашні обов’язки жінок і дівчат, які часто розподіляються диспропорційно, створюють додатковий тиск на їх професійне життя; а також як більшу частку працівників медичної сфери, піддає їх більшому ризику  інфікування.
  • У багатьох країнах жінки також можуть стикатися з непропорційними ризиками у сфері зайнятості, де багато жінок працюють у неформальному секторі і можуть бути першими, хто втратить роботу або постраждає від наслідків кризи, оскільки не мають соціального забезпечення, медичного страхування чи оплачуваної відпустки.
  • Жінки старшого віку частіше живуть у бідності, що може посилити вплив вірусу та обмежити доступ до товарів, продуктів харчування, води, інформації та медичних послуг.
  • Обмежувальні заходи у сфері охорони здоров’я, включно із карантинами, можуть посилити вплив на гендерно зумовлене насильство, особливо насильство від інтимного партнера та домашнє насильство. У пріоритеті й надалі має бути підтримка служб для жертв насильства за ознакою статі, включно з ефективними механізмами перенаправлення та наявністю можливостей для забезпечення безпеки постраждалих.