Оформлення трудових відносин

Дата: 03.06.2020 14:47

Відповідно до Конституції України людина, її життя та здоров’я, честь та гідність, недоторканість визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Кожна людина має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

На превеликий жаль, останнім часом все частіше приходиться зустрічатися з таким ганебним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин. Основними причинами виникнення цієї проблеми є, перш за все, не вміння громадян користуватися правами закріпленими у Конституції України, а недостатній рівень правової освіти, відсутність правосвідомості та поваги до Закону як у найманих працівників так і у роботодавців.

З метою попередження розвитку тіньової зайнятості управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації попереджає про небезпеку цього явища.

В районі діє районна робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Одним з напрямків у роботі робочої групи є контроль за недопущенням виплати заробітної плати без сплати податку з доходів фізичних осіб та виплати її “в конвертах”, а також виявлення найманих працівників, праця яких використовується суб’єктами господарювання (працедавцями) без належного документального оформлення трудових відносин у відповідності з вимогами чинного законодавства.

Від неналежного оформлення трудових відносин, перш за все, страждає особа, яка погоджується на таку працю, однак, як показують результати проведених перевірок, більшість найманих працівників не розуміють те, що відсутність правового регулювання трудових відносин робить громадянина незалежної держави рабом. Нагадуємо, що діяльність робочої групи під час обстежень спрямована перш за все на захист прав працівників.

Використання найманої праці без оформлення трудових відносин призводить до позбавлення  громадянина права на працю, на відпочинок, на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості, а також у разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності. Не оформлення трудових відносин позбавляє найманого працівника права вимагати від роботодавця належних умов праці, оплати праці на рівні не нижчому ніж встановлено державою. І це далеко не все чого позбавляється найманий працівник.

Погоджуючись на роботу без оформлення трудових відносин громадянин автоматично та власноручно позбавляє себе права на рівність у своїй гідності та правах.

Оскільки трудовий договір є двосторонньою угодою між найманим працівником та роботодавцем, де право однієї сторони відповідає обов’язку іншої, використання тіньової зайнятості для роботодавця призводить до позбавлення права вимагати виконання роботи належним чином, підпорядкування найманого працівника внутрішньому трудовому розпорядку, тощо.

Також факт використання скритих трудових відносин призводить до ненаповнення бюджету коштами за рахунок відрахувань на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Вищевикладене свідчить про те, що використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних явищ та жодного позитивного.

Повідомляємо, що з 01.01.2020 збільшено штрафи за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), так, відповідно до ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України юрособам і фізособам-підприємцям загрожує штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат за кожного такого працівника, тобто у 2020 році це 141690 грн. Також, згідно статті 24 Кодексу законів про працю України, роботодавців зобов’язано повідомляти Державну фіскальну службу про прийняття працівника на роботу,  в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Віталій ФЕЩЕНКО, начальник відділу соціально-трудових відносин управління праці та соціального захисту населення райдержаадміністрації