Згадки про преселення жителів з населених пунктів Народицького району

Дата: 10.06.2020 17:21

Сьогодні годинник життя відраховує 34 роки від дня Чорнобильської катастрофи, яка чорною плямою лягла на всю нашу планету. Минають роки, та біль не вщухає, тривога не полишає людей, пов’язаних скорботним часом ядерного апокаліпсиса. Наслідки Чорнобиля ще довго відчуватимуть і сучасники, й прийдешні покоління. Історія Брусилівского району, як і всієї Житомирщини, нерозривно пов'язана з аварією на ЧАЕС.

Пам’ятаю численні сходи жителів Народиччини, особливо у 1988-1989 роках, зустрічі з представниками влади, медиками, журналістами, іноземними делегаціями, пікетування сесії Верховної Ради України… І як наслідок, 30 грудня1989 року уряд України прийняв постанову №333 «Про переселення жителів з населених пунктів Народицького району Житомирської області і Поліського району Київської області, а також будівництво для них об’єктів соціально-побутового і виробничого призначення».

Ще до цього, в червні 1989 року в селах Привороття і Нові Озеряни, тоді Коростишівського району, з’явились перші сім*ї переселенців із зони обов’язкового (безумовного) переселення Звіздальської сільської ради Народицького району. А з 04 травня 1990 року, коли указом Президії Верховної Ради УРСР в зв’язку із переселенням із чорнобильської зони було відроджено Брусилівський район, в Брусилів та села Привороття, Пилипонка, Карабачин, Нові Озеряни, Биків, Малинівка, Хомутець, Осівці, Покришів, Лазарівка почали переселятися жителі з Народич, Народицького, Овруцького, Лугинського та інших північних районів Житомирщини.

Впродовж 1990-1995 років в районі було збудовано близько 2 тис. будинків, найбільше будинків для переселенців із зони було збудовано в Брусилові- 938, в Малинівці-Морозівці- 376, Хомутці- 311, Приворотті- 193, Лазарівці- 188, Осівцях- 130. В рамках чорнобильської програми було збудовано приміщення шкіл в Приворотті, Осівцях, Брусилові, Лазарівці, Морозівці, Хомутці, Бикові, школа-дитсадок в Пилипонці, дитсадки в Приворотті, Нових Озерянах і Бикові, ФАПи в Пилипонці, Бикові, Морозівці, Приворотті.

У рамках Чорнобильської програми в районі було побудовано аптеку, приміщення райвідділу міліції, 8 газопроводів-відводів, підстанція «Брусилів» і лінія електропередавання 21 км та підстанція «Привороття» з лінією електропередавання протяжністю 2 км, водопроводи довжиною понад 20 км, автошляхи, які з’єднували села з райцентром, Житомиром, Києвом, Фастовом і Попільнею.

Нелегко було керівництву нового Брусилівського району на чолі головою райвиконкому Петрівським Володимиром Павловичем та першим секретарем райкому партії Сорокою Василем Івановичем, головами селищної і сільських рад району вирішувати питання переселення жителів, будівництва житла, об’єктів соцкультпобуту, водопостачання, електроліній, підведення газових мереж, адже аналогів такого переселення в Україні не було.

На території району працювали будівельні організації Одесабуд, Одесаоблагробуд, Херсоноблагробуд, Львівоблагробуд, Хмельницькоблагробуд, Іванофранківськбуд, Миколаївоблагробуд, Львівзахідводбуд, Миколаївводбуд, Тернопільоблагробуд, Прикарпатоблагробуд, Південелеватор та багато інших будівельних організацій з півдня і заходу України. У 1990-1991 роках жителі Одеської, Львівської і Тернопільської областей та місцеві колгоспи надавали допомогу переселенцям продуктами- овочами, фруктами, консервацією, а також виділяли телят, корів, поросят, курей. Саме їх дружня підтримка та порозуміння місцевих жителів допомагала нам з перших днів приживатися на нових місцях. Впродовж 1989-1995 років на Брусилівщину із чорнобильської зони переселилось понад 7 тис. чоловік, з них 2,5 тис. дітей.

Дякуючи порозумінню і підтримці керівників району, організацій та установ, місцевих жителів біля новозбудованих будинків розросталися сади, оброблялися городи, дорослі і діти знайшли нових друзів.Величезною радістю для всіх жителів Брусиліщини було введення в дію дитячого відділення районної лікарні, а потім, через десяток років- і нового приміщення лікарні. На жаль, на території району залишилось багато недобудів- як будинків, так і медпунктів, районної санепідемстанції, хлібозаводу, відділення пошти, стрічко-ткацької фабрики, інших закинутих напризволяще будівель...

Життя продовжується… Вже й 30 років відзначає відроджений Брусилівський район. Єднаються в нові родини не тільки діти переселенців з різних районів та Брусилівщини, а вже й онуки їхні створюють свої сім’ї та народжують дітей… Тож, хай живе в звитяжній славі, в завзятті дружнім, трудовім наш славний доблесний Брусилів в своїм відродженні новім!..

Підготувала Г.Андреєва, голова Брусилівської районної громадської організації «Союз Чорнобиль»