Обережно! «Легіонельоз – поширена техногенна інфекційна хвороба»

Дата: 10.07.2020 15:49

Легіонельоз – особливо небезпечне інфекційне захворювання, що протікає з клінікою атипічної пневмонії. Поодинокі випадки і десятки епідемічних спалахів щорічно виявляються в різних країнах світу.

За повідомленням інституту імені Р.Коха (Франція) після зняття карантинних заходів та відкриття готелів, спортивних споруд і басейнів, можливе підвищення ризику розповсюдження легіонельозу (хвороби легіонерів).

Легіонельоз відноситься до так званих «техногенних» інфекцій, які отримали поширення через збільшення використання водяних систем охолодження і технологічних циклів, при функціонуванні яких утворюється дрібнодисперсний аерозоль, що містить легіонели.

Деякі відомості щодо легіонельозу

Легіонельоз -особливо небезпечне інфекціне захворювання, яке має клініку атипічної пневмонії

Легіонельоз (хвороба легіонерів) – особливо небезпечне інфекційне захворювання, що викликається збудником Legionella pneumophila та характеризується ураженням легень. Протікає з клінічними проявами тяжкої пневмонії, яка має високу летальність – 5-10%. Проте, легкі форми (лихоманка Понтіак) більш схожі на ГРВІ, що проявляються короткочасною гарячкою – до 2-5 діб, кашлем, сухістю та болем у горлі.

Шлях передачі захворювання – повітряно-крапельний. Реалізується за рахунок аерозольного механізму. Збудник потрапляє в організм людини через дихальні шляхи з дрібнодисперсним аерозолем води, який утворюється при роботі приладів систем водопостачання – душових сіток, джакузі, кранів тощо. У разі відсутності або неправильного технічного обслуговування душових кабін, джакузі, зволожувачів або змішувачів води, в них спостерігається підвищене розмноження легіонел.

В системах водопостачання, кондиціонування та зволоження повітря, а також інших, пов’язаних з циркуляцією теплої води з температурою +20-50°C, концентрація збудника легіонельозу значно зростає за рахунок утворення біологічноактивних плівок на поверхні обладнання, що є ключовим фактором накопичення потенційно небезпечних концентрацій легіонер згідно методичних рекомендацій “Епідеміологія, лабораторна діагностика та профілактика легіонельозу”, затверджених наказом МОЗ України від 08 серпня 2007 року №463.

Основні зони ризику потенційного розмноження збудника легіонельозу

· Централізовані системи кондиціонування повітря з водяним охолодженням.·              Системи холодного та гарячого водопостачання.

· Вихрові плавальні басейни та джакузі масового користування в аквапарках, спортивно-реабілітаційних центрах, фітнес- та спа-центрах, а також в офісних, торгових, виставочних та інших центрах, де окрім прямого призначення обладнання виконує декоративні та демонстраційні функції.

· Градирні, фонтани, зволожувачі повітря, душові установки тощо.Єдиний дієвий спосіб захистити людей від небезпеки – це профілактика, яка в основному зводиться до контролю за станом потенційно небезпечних водних об’єктів і систем водопостачання.

Системи кондиціонування – потенційний ризик зараження на легіонельоз.

Рекомендована кратність мікробіологічного моніторингу водяних систем.

Системи охолодження води промислових підприємств (градирні та випарні конденсатори) – щоквартально.

Централізовані системи кондиціонування та зволоження повітря, що використовуються для створення оптимального мікроклімату в громадських будівлях, торгових центрах, ресторанах, клубах, готелях, а також на пасажирських судах, у поїздах тощо – не рідше 2 разів на рік (у разі сезонного (літо, зима тощо) використання систем лабораторні дослідження проводяться при їх запуску та після закінчення сезону експлуатації).

Басейни, аквапарки, джакузі громадського користування (у тому числі у лікувально-профілактичних закладах, саунах тощо) – щоквартально.

Системи гарячого й холодного водопостачання – не рідше 2 разів на рік.

Окрім водяних систем, в лікувально-профілактичних закладах, з метою попередження внутрішньолікарняного зараження, мікробіологічному контролю підлягає обладнання, інструментарій та розчини, що використовуються при здійсненні інтубації, вентиляції легень та інших реанімаційних заходів, які проводяться пацієнтам із груп ризику. К останнім належать відділення та стаціонари, де застосовується імуносупресивна терапія: онкологія, трансплантологія, хірургія, інтенсивна терапія, реанімація, опікові відділення, перинатальна та неонатальна патологія тощо.