Допомога малозабезпеченим сім'ям: що варто знати отримувачам.

Дата: 05.08.2020 08:30

З 1 липня 2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22.07.2019 № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» щодо Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги та зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України.

Відповідно виникає багато питаньі навколо виплати допомоги  малозабезпеченим сім'ям.

Допомога малозабезпеченим сім'ям, як і на дітей одиноким матерям, яку призначено за умовами, що діяли до 30 червня 2020 р. (включно), виплачується до закінчення строку її призначення.

З 1 липня 2020 р. допомога малозабезпеченим сім'ям призначається за новими умовами.

Період для обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям. А саме, тим, хто звернувся з липня місяці – період доходів: з жовтня 2019 року по березень 2020 року.

Викладено у новій редакції Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250.

Згідно з новою редакцією:

заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім'ї (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).

до 1 липня 2020 р. розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям з усіма підвищеннями (10%-20%) та надбавками (250-500 грн) на дитину становив в середньому 115% від розміру прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. З 1 липня 2020 року розмір такої допомоги становитиме 130% від розміру прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку:

- для дітей віком до 6 років – 2 416,7 гривень;

- для дітей віком від 6 до 18 років – 3 013,4 гривень.

максимальний розмір державної соціальної допомоги не може перевищувати розміру прожиткового мінімуму для малозабезпеченої сім'ї. Скасовано норму, яка діяла до 30.06.2020 та обмежувала максимальний розмір допомоги (75% рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім’ї).

якщо непрацююча працездатна особа перебуває на обліку в центрі зайнятості як безробітна або така, що шукає роботу більше ніж 12 місяців станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, та в шестимісячному періоді отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям не працевлаштувалася, розмір такої допомоги під час наступного звернення за її призначенням зменшується на 50 відсотків, на наступний період ? на 75 відсотків. Така допомога під час наступного звернення призначається не раніше ніж через шість місяців після завершення її виплати.”

якщо реєстрацію особи, яка включена до складу сім’ї, як безробітної припинено (крім припинення реєстрації в разі працевлаштування самостійно), виплата допомоги малозабезпеченим сім'ям припиняється з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з центру зайнятості.

у разі, коли непрацююча працездатна особа працевлаштувалася або забезпечила себе роботою самостійно протягом шестимісячного періоду отримання державної соціальної допомоги, до сукупного доходу малозабезпеченої сім'ї під час призначення такої допомоги на наступний період враховується лише 50 відсотків доходу, отриманого у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), або доходу від підприємницької діяльності. Ця норма застосовується одноразово під час наступного звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

для осіб, які отримували допомогу по безробіттю, та в яких відсутні доходи станом на останній місяць періоду, за який враховуються доходи, буде автоматично встановлений розмір, який відповідатиме  0,5 розміру мінімальної заробітної плати.

для осіб, які навчаються та не отримують стипендію буде автоматично встановлений розмір, який відповідатиме  0,25 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховується дохід.

Доповнено перелік умов, за яких виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється. Зокрема, у разі виявлення, що непрацююча працездатна особа фактично не здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, або не надавала соціальних послуг з догляду відповідно до законодавства у зв’язку з перебуванням за кордоном сукупно більше ніж 60 днів протягом періоду отримання державної соціальної допомоги, ? з місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла інформація з Держприкордонслужби.

Заступник начальника -

начальник відділу ДСД УПСЗН                                                                    І.Гордін