ВПЛИВ ГЕНДЕРНИХ СТЕРЕОТИПІВ НА ПРЕДСТАВЛЕННЯ ЖІНОК І ЧОЛОВІКІВ НА РИНКУ ПРАЦІ

Дата: 07.08.2020 10:18

Українським центром  політичного менеджменту проведений аналіз трансформаційних процесів, що відбуваються у сучасному суспільстві загалом та їхній вплив на гендерну картину сучасного суспільства, в ході виявлено, що цю картину важко визначити як однорідну та чітко структуровану , про те , вона характеризується полярними гендерними стереотипами, появу і функціонування яких спричинили трансформаційні економічні, політичні, культурні зміни у суспільстві.

Відповідно, характер впливу гендерних стереотипів не завжди можна однозначно визначити як творчий чи руйнівний, оскільки їхні вияви можуть бути як позитивними, так і негативними за своїми наслідками для суспільства в цілому та його членів.

Зокрема вплив гендерних стереотипів на представлення жінок і чоловіків на ринку праці, адже жінки і чоловіки обирають роботу під тиском гендерних стереотипів.

Дослідження ринку праці показали, що гендерна нерівність у сфері зайнятості в Україні має місце, проте, вона не має чітко ідентифікованого дискримінаційного характеру, але зумовлює потребу у впровадженні гендерного упорядкування. Опитування роботодавцій в Україні показало, що одна з основних стратегій економічного виживання полягає в їхньому уявленні з проведенням жорстокої кадрової політики. Роботодавці, особливо власники приватних підприємств, діючи у жорсткому ринковому конкурентному середовищі, вважають, що з жінками пов`язані більш високі витрати через тимчасову відсутність жінок у зв`язку із вагітністю, декретною відпусткою, хворобою дитини, у зв`язку з правом жінки на скорочений робочий день, отримання соціальної допомоги на утримання дитини тощо.

Це означає відмову роботодавців від використання жіночої праці на робочих місцях, де вона може бути замінена чоловічою. Гендерне професійне поділення посилюється ще й стереотипом про «традиційно жіночі та чоловічі» види трудової діяльності. Законодавчі акти, які гарантують рівноправність чоловіків та жінок, не можуть забезпечити  подолання гендерного професійного поділення, тому важливим є не стільки її усунення, скільки запобігання проявів дискримінації. (національний та міжнародний тренер-експерт з гендерних питань Л.Магдюк).

Управління праці та соціального захисту населення