ГЕНДЕРНІ СТЕРЕОТИПИ НА РИНКУ ПРАЦІ

Дата: 18.08.2020 18:01

Гендерна «унормована» система в українському суспільстві функціонує через ряд стереотипів- стандартних моделей поведінки, які напрацьовані у суспільстві і базуються на відповідальному тлумаченні понять «чоловіче» і «жіноче». Гендерні стереотипи справляють великий вплив на процес соціалізації жінок і чоловіків.

Дослідники виділяють три умовні групи гендерних стереотипів.

Перша група стереотипів базується на відповідних уявленнях про психологічні риси та якості особистості чоловіків та жінок- стереотипи «masculine-feminine». Згідно з цими стереотипами чоловіки та жінки є протилежностями. Чоловікам приписується активне, творче начало, здатність вирішувати проблеми, застосовувати розвинуте логічне мислення та власну компетентність. Жіноче начало-природно-репродуктивне і тому жінка повинна бути покірною, залежною, емоційною.

В основу другої групи стереотипів покладені соціальні начала. Дана група стереотипів закріплює професійні ролі чоловіків і жінок. Для жінки є ролі сімейні(дружина, мати, господарка), а для чоловіків – ролі професійні.

До третьої групи гендерних стереотипів вчені відносять стандартизовані уявлення, які повязані з відмінностями у змісті праці-жіночої та чоловічої. Місце жінки- у сфері виконавчої та обслуговуючої праці, чоловіка-у сфері інструментальної та творчої праці.

Усі три групи стереотипів тісно переплетені між собою, мають міцні позиції в суспільстві, а тому суттєво впливають на нього. При цьому вплив є прихованим і тому дуже важко піддається коригуванню.

Найбільш вираженою в Україні формою гендерної нерівності у сфері зайнятості є гендерне професійне поділення , негативним проявом якого є те, що жінки концентруються у тих секторах, де оплата праці є нижчою.Вони займають близько 80% робочих місць в освіті, охороні здоров`я і соціальній сфері, приблизно стільки місць у готельному та ресторанному бізнесі, більше половини місць в оптовій та роздрібній торгівлі, у сфері фінансових послуг. Чоловіки переважають у промисловості, сільському господарстві, у державному управлінні і бізнесі. Отже , значна частина робочих місць для жінок є у галузях, які не гарантують їм необхідного матеріального забезпечення. Помітні значні структурні зміни в промислових галузях, зростає вага жінок на будівництві, транспорті, промисловості, але причиною таких змін є не гендерна рівність чоловіків і жінок, а добровільний вихід з вказаних галузей чоловічої половини внаслідок низьких заробітків, боргів по заробітній платні.

Аналіз чинного законодавства України свідчить, що воно є антидискримінаційним щодо жінок, створює певні передумови для рівноправності, але не забезпечує. Приватному роботодавцю, враховуючи існуючу податкову систему, часто буває не вигідно брати на роботу жінку, яка має дітей або потенційно може стати матір`ю. Більшість пільг для працючих жінок роботодавцем розгядаються як обтяжливі. А це породжує зростання дискримінації.

Однак, якщо не діють конституційні норми, необхідно розробити і впровадити політичні та економічні механізми реалізації цих норм. Насамперед, необхідна розробка програми сприяння зайнятості жінок, однією з складових якої має стати програма сприяння самозайнятості, програма впровадження неповного робочого дня, гнучкого графіку роботи. Вирішенню жіночих проблем на ринку праці допомогла б і нова система організації догляду за дітьми.

Гендерні стереотипи є досить живучими і суттєво впливають на суспільство в цілому та на його окремі сфери. (національний та міжнародний тренер-експерт з гендерних питань Л.Магдюк)

Управління праці та соціального захисту населення