Брусилівська районна державна адміністрація
Житомирська область, Брусилівський район
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

ПРО ПЕРШИЙ РІК РОБОТИ НОВОГО СКЛАДУ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ВИБОРЧОЇ КОМІСІЇ

Дата: 07.10.2020 11:15
Кількість переглядів: 67

На брифінгу, що відбувся 5 жовтня 2020 року у Центральній виборчій комісії, голова Комісії Олег Діденко підбив підсумки роботи нового складу Центральної виборчої комісії за перший рік роботи.

 

Доводимо основні тези його виступу, висвітлені у повідомлення відділу взаємодії із засобами масової  інформації Секретаріату Центральної виборчої комісії від 05 жовтня 2020 року (https://www.cvk.gov.ua/novini/golova-tsvk-oleg-didenko-pro-pershiy-rik-roboti-novogo-skladu-komisii-nam-ie-kudi-rosti-hoch-i-zrobleno-chimalo.html ). 

 

Рік тому, 4 жовтня 2019 року Верховна Рада України призначила новий склад Центральної виборчої комісії. Цей час став для новообраних членів Комісії періодом напруженої роботи, яку випало виконувати в умовах непростих викликів та ризиків. Тож сьогодні підбиваємо підсумки зробленого за рік.

Вдосконалення виборчого законодавства

 

Законотворча робота була визначена одним із пріоритетів з перших днів роботи нового складу Комісії. Тож ЦВК активно долучалася до підготовки пропозицій щодо структури та логічної послідовності статей Виборчого кодексу України, а після його ухвалення – щодо подальшого вдосконалення нового виборчого законодавства, які подавалися на розгляд профільного Комітету Верховної Ради України.

 

Більшість пропозицій та зауважень Комісії були враховані та схвалені як у остаточній редакції Кодексу, так і під час внесення змін до нього в липні нинішнього року. Завдяки цілеспрямованій, грунтовній та продуктивній роботі в цьому напрямі Комісії вдалося на законодавчому рівні закласти передумови для посилення інституційної спроможності ЦВК. Зокрема, – можливість створення регіональних та територіальних представництв Комісії, а також Центру підготовки учасників виборчих процесів.

 

Серед надзвичайно позитивних моментів, які увійшли до положень Кодексу саме із пропозицій ЦВК, слід насамперед назвати спрощення численних виборчих процедур. Окрім того, відтепер законодавчо передбачена можливість впровадження електронних сервісів та інноваційних технологій у виборчий процес.

Голосування за фактичним місцем проживання

 

У контексті участі Центральної виборчої комісії у вдосконаленні виборчого законодавства окремими рядками вирізняються послідовні заходи ЦВК, які вона здійснила за перший рік своєї каденції стосовно забезпечення реалізації права голосу громадян України безвідносно до реєстрації їхнього місця проживання.

 

Комісія підготувала та ухвалила Порядки, які регулюють механізми зміни виборчої адреси, а також визначення виборчої адреси виборця, який не має зареєстрованого місця проживання.

 

При цьому ЦВК максимально спростила таку процедуру. Виборці можуть подавати заяву щодо зміни або визначення виборчої адреси і в режимі онлайн з використанням мережі Інтернет, що звільняє їх від перебування в чергах до органів ведення ДРВ.

 

Відтак вже під час цьогорічних місцевих виборів вперше в історії національних виборчих процесів отримали можливість взяти участь у голосуванні у громадах, де вони фактично проживають, внутрішньо переміщені особи, трудові мігранти та інші виборці, які з певних причин вимушені проживати не за місцем своєї реєстрації або не мають зареєстрованого місця проживання. Для цього їм необхідно було тільки звернутися до процедури зміни виборчої адреси, яка потребувала лише кілька хвилин вільного часу у форматі онлайн, без надання жодних документів при цьому. Такою можливістю напередодні місцевих виборів 25 жовтня 2020 року скористалися понад 100 тисяч виборців.

 

Слід також зазначити, що у підготовці та остаточному ухваленні цих, без перебільшення, революційних процедур активну участь брали Громадський холдинг “Група Впливу”, Всеукраїнська громадська організація “Громадянська мережа “ОПОРА” та інші представники громадянського суспільства. 

 

В умовах пандемії COVID-19

Ще одним серйозним викликом для Центральної виборчої комісії стала світова пандемія COVID-19. Першим своєрідним іспитом у цьому контексті стали проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 179 на Харківщині, які відбулися 15 березня 2020 року.

 

Напередодні дня голосування ЦВК прийняла постанову, якою визначила заходи щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції COVID-19 під час організації та проведення цих виборів.

 

Набагато масштабнішою “коронавірусна проблема” почала виглядати вже дещо пізніше, коли стало очевидним, що COVID-19 суттєво ускладнює підготовку до цьогорічних місцевих виборів. Попри все це, вона не зупинялася жодного дня. При цьому один із напрямів підготовки був спрямований на розробку рекомендацій та заходів щодо запобігання поширенню COVID-19.

 

У Комісії була створена відповідна робоча група, до складу якої увійшли народні депутати України, представники заінтересованих міністерств та відомств, а також міжнародних організацій. Напрацювання робочої групи щодо запобігання поширенню хвороби, насамперед під час голосування на виборчих дільницях, увійшли до постанови Кабінету Міністрів України, яка регулюватиме організацію місцевих виборів в умовах пандемії COVID-19.

 

Окрім того, ЦВК підготувала і схвалила пропозиції щодо законодавчого врегулювання особливостей організації підготовки та проведення виборів у період карантину. Вони увійшли до відповідного законопроєкту, який був зареєстрований у Верховній Раді України для подальшого розгляду і прийняття.

Навчання членів виборчих комісій та просвіта виборців

 

Зміни у національному виборчому законодавстві зумовили, окрім іншого, й необхідність нарощування зусиль щодо навчання членів виборчих комісій різного рівня, впровадження нових сучасних підходів та технологій для його організації.

 

Чергова навчальна кампанія відбувається в межах підготовки до місцевих виборів. При цьому у зв?язку з карантинними обмеженнями навчання проводиться у форматі онлайн. Так, ЦВК разом з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) та спільним Центром управління навчанням учасників виборчих процесів провели понад 460 каскадних тренінгів, в яких взяли участь близько 9 тисяч членів територіальних виборчих комісій. Незабаром заплановано проведення навчальних вебінарів для членів дільничних виборчих комісій. Загалом передбачається, що орієнтовно у 840 онлайн тренінгах та вебінарах пройдуть навчання близько 68,5 тисяч членів ТВК та ДВК.

 

Окрім того, за підтримки та допомоги IFES вийшов у світ “Навчальний посібник для членів територіальних виборчих комісій з місцевих виборів на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року”. Готується до друку аналогічний посібник для членів дільничних виборчих комісій.

 

Щодо просвітницьких кампаній для виборців, то однією з них стала роз?яснювальна робота стосовно процедури зміни або визначення виборчої адреси виборця, який не має зареєстрованого місця проживання. З цією метою були підготовлені спеціальні відеоролики та аудіозаписи, які розмістили на своїх каналах провідні телекомпанії та Українське радіо.

 

Також на запит ЦВК в межах проєкту Ради Європи “Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні” була розроблена графічна експрес-презентація основних аспектів організації та проведення всіх видів виборів за новим виборчим законодавством. У межах згаданого проєкту було створено і безкоштовний портал “ЦВК: Просвіта”. На сьогодні – це єдиний освітній портал про вибори простою мовою, над яким  працювали понад 30 фахівців.

 

Окрім того, започатковується функціонування чат-боту ЦВК, програмне забезпечення якого розроблено спільно з Координатором проєктів ОБСЄ в Україні. На цій платформі всі суб?єкти виборчого процесу зможуть знайти відповіді на запитання  стосовно організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року.

 

Відкритість та публічність

 

Серед позитивних моментів – започаткування вже через місяць після призначення нових членів Комісії відеотрансляцій в режимі онлайн засідань ЦВК.

 

Набагато ширшим стало залучення представників громадянського суспільства до обговорення найбільш актуальних питань перед остаточним прийняттям рішень.

Відкриті наради з представниками громадськості, зворотній зв’язок з підписниками у соціальних мережах, активна комунікаційна робота – все це має на меті сприяти прозорості та публічності у висвітленні діяльності Центральної виборчої комісії. А з тим – і збільшенню довіри до неї.

Про те, що Комісія у контексті згаданого знаходиться на вірному шляху, свідчить і нещодавнє опитування Соціологічної групи “Рейтинг”, яке зафіксувало зростання довіри до ЦВК та ДВК.

Так, за результатами третьої хвилі опитування, проведеного “Рейтингом” наприкінці вересня, респонденти в основному довіряють інституціям, які відповідають за організацію цьогорічних місцевих виборів. Зокрема, Центральній виборчій комісії довіряють 61% опитаних, а дільничним виборчим комісіям – відповідно 74% (https://cutt.ly/Bf6Cy57).

            Доступність

            Протягом року Комісія надавала велику увагу і питанням інклюзивності для людей з інвалідністю. Відтак з метою забезпечення реалізації і захисту виборчих прав таких осіб у ЦВК ще в грудні минулого року була створена відповідна робоча група, до якої увійшли представники профільних громадських організацій, Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), а також представник Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю. За цей час відбулося понад 10 засідань цієї робочої групи, під час яких було напрацьовано низку пропозицій та рекомендацій, що реалізовуються на практиці.

            Так, у серпні Комісія ухвалила постанову, якою визначила, зокрема, спеціальні вимоги до приміщень виборчих комісій та приміщень для голосування, нормативи облаштування приміщень дільничних виборчих комісій і приміщень для голосування з урахуванням їх доступності.

            Зроблено суттєвий крок вперед в питаннях забезпечення надання інформації людям з порушеннями зору і слуху. Вперше в історії розміщені на виборчих дільницях інформаційні плакати, які роз?яснюють порядок голосування і відповідальність за порушення виборчого законодавства, міститимуть QR-код. Відтак, зазначена категорія виборців зможуть за допомогою мобільних пристроїв, скориставшись QR-посиланням, отримати інформацію в доступному для них форматі – жестовою мовою або в аудіоформаті відповідно. Люди, які мають підсилюючі звукові прилади, також через свої мобільні додатки зможуть прослухати цю аудіодоріжку в бажаному для них форматі. Щодо текстової частини інформаційних плакатів, то Комісія визначила відповідні вимоги до шрифтів, зокрема, їх розміру, контрастності тощо, що має спростити доступність до інформації певній категорії осіб з порушенням зору.

            Приведено у відповідність до вимог інклюзивності офіційні вебсайти ЦВК та Державного реєстру виборців. Тож тепер виборці, навіть незрячі, мають можливість, скориставшись відповідними програмними засобами (комп?ютером, смартфоном зі спеціальною програмою, яка забезпечує озвучення тексту), знайомитися з будь-якою інформацією, розміщеною на сайтах. Причому оновлена версія сайтів в контексті їх доступності стала можливою насамперед завдяки конструктивним пропозиціям згаданої робочої групи.

            Також Комісія долучилася до експериментального проєкту, який реалізовується за сприяння IFES в Україні та спрямований на обладнання двох приміщень для голосування у містах Києві і Білій Церкві в контексті їх доступності для людей з інвалідністю. Вони мають стати наочним прикладом максимально наближеної до ідеальної з урахуванням всіх вимог та стандартів інклюзивності виборчої дільниці.

            Міжнародна співпраця

            За рік, що минув, члени Центральної виборчої комісії по можливості активно долучалися й до різноманітних міжнародних заходів. Також тривала активна робота щодо поглиблення співпраці з іноземними партнерами. Зокрема, були пролонговані Протоколи про співробітництво та співпрацю з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) в Україні за низкою важливих проєктів. Окрім того, ЦВК погодила з Координатором проєктів ОБСЄ в Україні продовження реалізації проєкту “Посилення кібербезпеки і прозорості виборчих процесів в Україні”. Також в межах реалізації проєкту “Підтримка прозорості, інклюзивності та виборчої практики в Україні” підписано Протокол про порозуміння та співпрацю з Радою Європи.

            З робочими візитами Комісію відвідали представники Венеційської Комісії та інших структур Ради Європи, Організації Об?єднаних Націй, Представництва Європейського Союзу.

            Протягом року відбулася низка зустрічей Голови та членів ЦВК з Надзвичайними та Повноважними Послами  країн Великої сімки (США, Велика Британія, Канада, Італія, Японія, Німеччина, Франція), Надзвичайним і Повноважним Послом Королівства Швеція, головами міжнародних Представництв та Місій. Під час спілкування з представниками дипломатичного корпусу відбувався обмін думками щодо змін національного виборчого законодавства, реформи адміністративно-територіального устрою України, підготовки до проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року тощо.

            Стратегічний план ЦВК

            Вперше в історії Комісії був створений та затверджений в червні нинішнього року Стратегічний план Центральної виборчої комісії на 2020 – 2025 роки. Розробка цього важливого документа відбувалася за ефективної консультативної допомоги Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) в Україні та тривала майже шість місяців.

            До роботи над ним також долучилися представники політичних партій, профільних громадських та міжнародних організацій. Лише від Всеукраїнської громадської організації “Громадянська мережа “ОПОРА” надійшло понад 80 пропозицій. А всього ЦВК отримала близько 170 рекомендацій, більшість з яких були включені до проєкту Стратегічного плану.

            У результаті стратегічними основами Плану стали шість напрямів: інституційна спроможність, якість і прозорість, просвіта, інклюзивність, технологічна модернізація та співпраця. Своєю чергою у кожному напрямі визначені конкретні цілі, дії, вимірювані результати, а також відповідальні структурні підрозділи та часові межі виконання завдань. Слід наголосити, що впровадження запланованих у стратегічному документі інновацій практично по всім напрямам розпочалося в Комісії ще під час напрацювання Плану та активно продовжилося і триває після його остаточного ухвалення.

            За великим рахунком, Стратегічний план ЦВК – це ще один серйозний крок на шляху до підвищення прозорості, ефективного співробітництва та подальшої модернізації виборів в Україні.

            “Прогрес, якого нам вдалося досягти за цей рік, став результатом співпраці та взаємодії ЦВК з іншими державними органами, а особливо – профільним Комітетом Верховної Ради України, громадськими організаціями і нашими міжнародними партнерами, які допомагають реалізовувати важливі проєкти. До того ж у нас сформувалась надзвичайно професійна, потужна, активна команда, у планах якої не тільки подальший розвиток та вдосконалення Комісії, а й підняття на новий сучасний рівень всієї системи адміністрування виборів у нашій державі. Хочеться подякувати всім за конструктивну критику, яка допомагає вдосконалюватися, і особливо подякувати за підтримку”, – наголосив, підбиваючи підсумки першого року роботи у новому складі, Голова ЦВК Олег Діденко.

 

 

З використанням матеріалів повідомлення

 відділу взаємодії із засобами масової  інформації

Секретаріату Центральної виборчої комісії

від 05 жовтня 2020 року

( http://www.cvk.gov.ua )  


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування